Grzanie ścian zewnętrznych – przeróżne metody i materiały, ale jeden cel

Jakość jak i również komfort życia zarówno w nowo powstających, jak i w wykończonych już ongi budynkach zależy przede każdemu od odpowiednio wykonanej izolacji cieplnej. Jaką metodą należy ją wykonać, jakie materiały wybrać oraz jakie są aktualnie trendy w budownictwie połączone właśnie z tematyką ociepleń? Odpowiedzi na te zapytania poniżej.
 

Ocieplanie ścian powierzchownych — wady i zalety popularnych materiałów izolacyjnych

 


Do ocieplania ścian zewnętrznych przeważnie wykorzystywanymi materiałami są styropian (jeżeli chodzi o elewacje zewnętrzne, warto postawić w coraz bardziej popularny styropian grafitowy) oraz wełna mineralna (w tym wełna szklana i wełna skalna). Warto wiedzieć, że pod w stosunku do ciepłochronności mają one bardzo podobne właściwości (cechują się podobnym współczynnikiem przewodności cieplnej) – znacznie różnią się z kolei przepuszczalnością pary wodnej, elastycznością, reakcją dzięki chemikalia oraz odpornością w ogień.

Jeżeli chodzi o styropian, to jego naczelną zaletą jest to, iż cechuje się niską nasiąkliwością, ale jednocześnie słabo przepuszcza parę wodną, co blokuje możliwości odprowadzania wilgoci i może z czasem przewodzić do zawilgocenia murów (zjawisko to następuje najczęściej w takim przypadku, gdy w budynkach dobrze nie funkcjonuje wentylacja, zostały one zalane lub zostały długotrwale niedogrzewane).

Kolejnym niejednokrotnie wybieranych materiałem jest wełna mineralna, w jej przypadku nie występują problemy wraz z „oddychaniem ścian”, jednak po przypadku, gdyby uległa kobieta zamoknięciu np. podczas zalania będzie ona bardzo długo utrzymywać wilgoć, co przewodzić będzie do spadku do niej właściwości izolacyjnych. Aby uniknąć niepożądanego namoknięcia, jej witryna www zewnętrzna zawsze musi stanowić odpowiednio zabezpieczona. Co istotne, wełna mineralna i jej odmiany to materiały niepalne oraz odporne na wielu substancji chemicznych (w przeciwieństwie do styropianu), co świadczy ich bardzo dużą zaletę.

 

 

Ocieplanie metodą lekką mokrą (metodą ECTIS lub BSO)Ocieplanie metodą lekką mokrą w przypadku nowo powstających domów polega na oklejaniu materiałem ociepleniowym, którym jest przeważnie wełna lub styropian właściwie oczyszczonych i zagruntowanych ścian. Na tak ułożonym ogrzaniu wykonuje się warstwę zbrojoną z zaprawy (wewnątrz pani a zatapiając siatkę zbrojącą z włókna szklanego). Na krańcu wykonuje się tynk cienkowarstwowy.

Do wad tej metody zaliczyć można dużą czułość na ewentualne błędy wykonawcze, których skutki takie jakim sposobem pękanie tynku czy odpadanie ocieplenia ujawnią się dopiero po pewnym czasie. Na dodatek trzeba wiedzieć, że potencjalne naprawy w przypadku użycia tej technologii nie należą do najłatwiejszych.

Metoda ma jednak również dużo korzyści – jej popularność oraz dostępność sprawiają, że wydaje się ona stosunkowo tania. Oddziałuje na to przede każdemu niewielka grubość ocieplonej elewacje przy zachowaniu bardzo dobrych cechy izolacyjnych. Dodatkowo ten typ izolacji to łatwość wyeliminowania mostków termicznych, co wydaje się zmorą wszystkich fachowców zajmujących się ociepleniami.

 

 

Ocieplanie strategią lekką suchąOcieplanie procedurą lekką suchą jest możliwością dla poprzedniego rozwiązania polegającą na tym, że materiał termoizolacyjny jest łączony ze elewacją zewnętrzną w sposób mechaniczny (stosując specjalne kołki). Kategoria ocieplanie metodą suchą wiąże się z tym, iż elewacja budynku, na którym zastosowana zostanie ta technika, musi być wykonana z tzw. materiału suchego (np. deski, kształtki betonowe lub chociażby paneli drewnopodobnych). Sposób łączenia materiału izolacyjnego wraz z ścianą jest bardzo zróżnicowany w zależności od tylko elewacji – w większości przypadków jest to środek opatentowany przez danego producenta i podczas wykonywania tego typu ocieplenia trzeba się precyzyjnie trzymać jego zaleceń. Przy metodzie tej wykorzystuje się głównie średnio gęstą bądź miękką wełnę skalną bądź szklaną oraz oczywiście styropian.

Przy stosowaniu tej strategie bardzo ważna jest odpowiednia warstwa osłonowa, którą zabezpieczy izolację cieplną – zrobić ją można z dowolnego materiału, który będzie właściwie odporny na wpływy względów atmosferycznych (np. blacha czy oblicówka z tworzywa sztucznego). Minusem tego rodzaju ogrzania jest to, że konieczność wykonania rusztu (do jakiego montuje się ocieplenie) wywołuje przerwanie ciągłości izolacji, a co za tym zmierza, zmniejszenie szczelności całej izolacji. Wiele osób do niedoskonałości tego rodzaju ocieplenia zalicza również wygląd elewacji wraz z okładzin, które nie zawsze pasują do architektury wiadomego budynku.

Metoda ta dzierży jednak również sporo wartości, do których zalicza możemy m. in. to, że łatwo naprawia się potencjalne uszkodzenia, a jej zestaw możliwy jest do przeprowadzenia nawet zimą, co wydaje się być bardzo ważne w wypadku dzisiejszej technologii budowania domów.

Grzanie ścian zewnętrznych to 1-a z podstawowych prac wykonywanych podczas budowy nowego domu – przed podjęciem woli o wyborze odpowiedniej strategie, a także materiału wykorzystanego do jej wykonania należy dokładnie przeanalizować swoje ocieplanie ścian rzeszów oczekiwania i w ten strategia podjąć ostateczną decyzję. Pamiętajmy przede wszystkim o 1 – w przypadku ogrzania domu nie warto oszczędzać na materiale izolacyjnym, zaś także na wyborze właściwych fachowców, ponieważ nawet najistotniejsze materiały, ale źle wykorzystane nie zapewnią odpowiedniej izolacji budynku.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Grzanie ścian zewnętrznych – przeróżne metody i materiały, ale jeden cel”

Leave a Reply

Gravatar